1950 yılında temeli atılan şirketler grubu, 1974 senesinde Temel Conta markası ile İzmir Pınarbaşı/Işıkkent fabrikasında üretim yapmaya başlamıştır. Türkiye’nin en eski ve ilk conta fabrikasıdır. Sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek Ford Q1 belgeli firmasıdır.

Temel Conta, başlangıçta kauçuk, kompozit ve sıkıştırılmış conta malzemeleri üretti. Sonrasında, Silindir Kafa Conta, Manifold/Egzost contalar ve kauçuk mantar metal ve çok katmanlı çelik contalar üretim hattına eklenmiştir. Günümüzde Binek, Hafif Ticari, Ağır Ticari, Traktör, İş makineleri ve diğer sektörlere yönelik inovatif ürünler üretmektedir.

Bugün Temel Conta, sektörde en iyi profesyoneller tarafından işletilen iki ayrı fabrikada (Işıkkent ve Kemalpaşa) geniş bir ürün yelpazesinde OEM ve OES müşteriler için üretim yapmaktadır. Yeni bir fabrika yatırımı 2022 senesinde tamamlanacaktır.

Temel Conta için öncelik müşterilerine en yüksek kalitede nihai ürün ve servisi sunmaktır. Bu, üstün hammadde hazırlama ve seçme ile başlayan bir prosestir. Felsefemiz, hammaddenin en iyisi ile başlar ve bizden ürün satın almadıkça kullandığınız motorun güvenliğinden emin olamazsınız. Büyük bir ciddiyetle üretmiş olduğumuz ürün ve vermiş olduğumuz servis hizmeti sayesinde müşterilerimizin saygınlığını kazanırız. Ürün geliştirme ve üretim sürecine en son teknolojik gelişmeleri dahil eder ve her zaman kalite kontrolde en iyiyi garanti ederiz.